Make your own free website on Tripod.com

 

     

 

KULAĞIM ÇINLADI!

                   

                              BİRİ BENİ Mİ ANIYOR?

 

           Genellikle kısa süreli kulak çınlamalarını birinin bizi

             anmasına bağlarız.Bunların bir zararı yok tabii.

               Ama sık ve daha uzun süreli ciddi sorunlarla

                                         ilgili olabilir.

 

    Pek önemsemediğimiz bir sağlık sorunu olan kulak çınlaması tıp dilinde''kulağın aynı sesi durmaksızın duyması'' olarak tanımlanıyor.Bu ses sabit tonda ince veya kalın ya da karışık seslerden oluşabiliyor.Bazen ritmik bazen de karmaşık olabiliyor.

        Çınlama Neden Olur?

    Kulak çınlamasının nedenleri klinik testlerle araştırılıp ortaya konulabiliyor.Bazen yapılan testler normal çıkabiliyor ve çınlama sebebi belirsiz kalabiliyor.Bu durumda çınlama daha çok psikolojik bir olay olarak değerlendiriliyor.

    Kulak çınlaması genellikle dışarıdan duyulmuyor.Dışarıdan duyulması halinde ise kulak çınlaması''objektiflik'' kazanmış oluyor.

    Çınlama ister nesnel ister öznel olsun,bir idrak olayıdır.Bir sestir.Çınlamada düzenli,düzensiz,ritmik,kaotik sesler duyulabilir.Sesin niteliği genellikle hastalığın önemi ile ilgili değildir.Sesin verdiği rahatsızlık,kişinin psikolojik direnci veya dağınıklığı ile ilgilidir.Bu yönleriyle çınlama,ağrı ile benzerlik gösterir.Ancak ne yazık ki,ağrı kesici benzeri bir çınlama kesici henüz bulunamamıştır.

        Yaşın Etkisi Var mı?

     İstatistiki manada elbette yaş ilerledikçe çınlayan bir kulağa sahip olma beklentisi artar.Ancak bebklerin kulakları çınlar mı bilmiyoruz.Yinede çınlama doğal olarak bebeklerde olmaz.Eğer olsaydı,büyüdüklerinde de devam eder ve çocuklar bundan söz ederlerdi.Zira çınlama yine,istatistiki olarak,çoğunlukla düzelmeyen bir rahatsızlıktır.

     Çınlamayı yetişkinler fark edip söyleyebiliyor.Peki çocuklar için ne yapmak gerekiyor?

     Burada görev anne babalara düşüyor.Anne ve babalar çocuklarının kulaklarını çok önemsemelidirler.Kulak rahatsızlıkları çocuklarda kendini ele vermeyebilir.Sinsi ve saklı ilerleyebilir.Hiçbir şikayet olmasa da çocuk hekimlerince yürütülen çocuk gelişimi takiplerinin bir parçası da kulak muayenesidir.

      Hemen hemen herkes yaşamının herhangi bir bölümünde kulak çınlamasıyla tanışıyor.Bu bir rahatsızlık mı?

      Bazı vakalarda başlı başına bir rahatsızlık bazılarında değil.Çınlama,kulak kiri ,dış kulak yolu iltihabı,kulak zarı deliği,orta kulak iltihabı,kulak kireçlenmesi  ve en sık olarak ta iç kulak hastalığı gibi sorunların belirtisi olabilir.Ancak belirlenen bir sebep olmadan da çınlama olabilir.Çınlama bir kulal siniri tümörünün habercisi olabilir.Yüksek tansiyonun ,bir tokat sonrası orta veya iç kulak hasarının habercisi de olabilir.Çınlama stresinde habercisi olabilir.

      Hayatı Nasıl Etkiler?

       İleri haldeki çınlamanın kişinin hayatını olumsuz etkilediği biliniyor.Kişinin normal şartlardaki yaşam düzenini bozacak kadar rahatsızlık verebilir.Çınlama kişinin tolere edebilme ve direnç gücüne bağlı olarak birkaç ay içerisinde hafifleyebilir hatta hiç hissedilmeyebilir.Bazen de kişiyi intihara kadar götürebilir.

        Tanı ve Tedavisi

       Kulak çınlaması durumunda hekime başvurulması muhtemel olumsuzlukların önlenmesi açısından önem taşıyor.Bazı çınlama nedenleri ise ortadan kaldırılamıyor.

         Mutlaka işitme testleri yapılmalı,bir kulak hastalığına bağlı olup olmadığı belirlenmelidir.Sıklıkla iç kulak hasarına bağlı olabilir.Ancak bu hasarın pek çok nedenden olabileceğini söylemenin ötesinde tedavi konusunda yardımcı olunamaz.Sebebi bilinse bile pek çok kez işitme hasarı ve çınlama düzeltilemez.

         Nedene bağlı olarak bazı çınlamalara ilaç tedavisi uygulanıyor.Çınlamanın tedavisinde psikoterapiden yararlanılıyor ve damar genişletici ilaçlarla hücre yaşlanmasının etkilerini azalttığı iddia edilen ilaçlar kullanılıyor.

          Önlemler

       Kulak çınlamasına karşı:

Opr.Dr. Ahmet YILDIRIM

Tgrt Hastanesi