Make your own free website on Tripod.com

 

 

Yaşlanmaya Bağlı İşitme Kaybı

 

Belirtileri

-Yavaş ilerleyen işitme kaybı. -Kulak çınlaması. 65 yaş üstündeki kimselerde duyma bozukluğu yaygındır.Aşağı yukarı bu yaş grubundakilerin üçte birinde fark edilebilir işitme kabı vardır. Bazılarında hafif azalma olur, fakat diğerleri zor duyar. İşitme kaybı çok olunca buna presbiakuzi denir. (Latince presbi yaşlı, akusi işitme demektir). Genel olarak 40 ile 50 yaşları arasında başlar ve gitgide kötüleşir. Her iki kulağın işitmesi de etkilenir. Özellikle yüksek(ince) frekanslı sesleri algılamaz zorlaşır. Erkeklerde kadınlardan daha çok görülür ve onlar daha kötü etkilenir. Presbiakusi kokliada veya ona bağlı sinirlerde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanır.İç kulaktaki salyangoz şeklindeki bu bölüm minik tüylerle doludur. Bu tüyler titreşimleri elektriğe ait işaretlere dönüştürür. Bu işaretler beyine gönderilir ve orada ses olarak yorumlanırlar. Bu tüyler zedelendiğinde veya kokleada başka değişiklikler olduğunda işaretler gerektiği biçimde iletilemezler ve neticede işitme kaybı olur. Bu tür işitme kaybına iç kulak duyusuna bağlı işitme kaybı denir ve iç kulaktaki bir zedelenmeden kaynaklanır. Yaşlanmanın getirdiği işitme kaybı kalıcıdır iyileşmez.

Teşhisi

Eğer siz kendiniz veya aileden biri sizin daha az işittiğinizi fark ederse, doktora gidin. İşitme kaybı iç kulak duyusuna mı bağlı yoksa iletişim mekanizmasından mı kaynaklanıyor, bunu belirlemek için bir dizi test yapılacaktır. Ekseriyetle etkilenen kimseler bu problemin varlığını inkar ederler. Bazen de rahatsız edici kulak çınlaması insanları doktora gitmeye iter. Presbiakusili (yaşlılığa bağlı sağırlığı olan)bir çok kimse için kadınlar ve çocuklarla konuşmak daha zordur, çünkü onların sesi daha yüksek frekanslıdır. Erkeklerde konuşma sesler daha alçak frekanslı olduğu için daha kolaydır. Ayrıca grup içinde karşılıklı konuşmak da zor olabilir. İki kişi karşılıklı görüşmek daha kolaydır. Şiddetli işitme kaybı sağlığınızı tehlikeye atmaz, fakat yalnızlığa ve sosyal olaylardan uzaklaşmaya neden olabilir.

Tedavi

Prezbiakusi, ameliyatla ya da ilaçla tedavi edilmez. Tek tedavi yöntemi işitme aletleridir. Doktorunuz sizi, bir dizi test yaparak uygun işitme aletini verecek olan bir odyoloğa gönderebilir. Ayrıca size yardıncı olabilecek bir dizi teknik de öğrenebilirsiniz. Bunlar arasında, dudak okuma, konuşanın yüzüne bakarak, arka plandaki sesi azaltma (örneğin, televizyonu kapatma ya da dışardan gelen gürültüyü azaltmak için pencereyi kapatmak) ve insanların ne söylediğini anlamaya yardımcı olmak için, jest ve yüz ifadeleri gibi ipuçlarını kullanmak bulunmaktadır